c7853246-f215-4388-bb3b-425405d105ae

Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pilav yapmak geline verilecek kaynana notu nispetinde önemlidir. Aslında prensiplere uyulduğunda zor olmayan bir yemek olsa da, her zaman facia ile karşılaşma riski vardır. Doğu mutfağında pirincin yeri azımsanmaz. Özellikle Asya’da pirinç bazı ülkelerde temel ve hatta tek besin maddesidir. Örneğin Çin’in Güney Doğusunda en çok tüketilen besindir.

Pirinç besleyicidir. Ancak tek tip kullanılması uzman görüşü bakımından doğru değildir. Türk mutfağında da buna dikkat edilir. Ve Pilav bir ana yemek olarak değil, yan ürün olarak tüketilir. Tabii pirinçte buna mukabil, pek çok farklı yemekte kullanılır. Hatta sütlü tatlılarda bile, pirinç kullanılmaktadır. Ayrıca dolmalar, bazı sebze yemekleri de pirinçsiz olmaz.

Pilav yapmak için ilk adım, doğru pirinci seçmektir. Zira çok çeşitli pirinç vardır ve hepsi ile iyi pilav olmaz. Örneğin kırık pirinçle pilav yapılmaz, bu dolma için kullanılan türdür. Aynı şekilde uzun pirinç de pilav için çok uygun değildir. Pilavlık pirinç, hafif tombul, iri taneli ve kristal renkli olmalıdır. Marketlerden pirinç alırken üzerlerindeki talimatlardan hangi tür pirinç aldığınızı görebilir, tanelerini kontrol ederek de emin olabilirsiniz.

Pilav yapmak için ikinci adımsa tencere seçimidir. Pilav sebze yemeklerini yaptığımız normal tencerelerle pek iyi olmaz. Zira demlenmesi gerekir, derin tencerelerde demlenmeyip, lapa olabilir. Bu sebeple, geniş ve derin olmayan tencereler tercih etmeliyiz. Zaten bu tencerelere pilav tenceresi denmektedir.

Şimdi de gelelim yapılıştaki altın kurallara.

Öncelikle, pilav tereyağsız olmaz. Ama kokan bir tereyağı da pilavı çekilmez hale getirebilir. Bu nedenle çok ağır olmayan, açık renkli ve inek sütünden yapılmış tereyağlarını tercih etmeniz yerinde olacaktır. Bu arada pilavınızın tamamını tereyağı ile yapmayın, tereyağını aroması için kullanın.

İkinci olarak, eğer şehriye kullanacaksak, bunları çok fazla kızartmadan, pirinci yağa atmalıyız ki, pirinçler beyazlaşana kadar şehriyeler kavrulmaya devam edecektir.

Üçüncü adım suyun eklenmesi, kullandığınız pirinç hep aynı olsun ve 1,5 ile 2 su bardağı arasındaki orana çok dikkat edin.  Belki ilk seferinde az veya çok ekleseniz bile eliniz alıştıkça su miktarını da kendi pirincinzin durumuna göre sabitleyebilirsiniz..

Kaynadıktan sonra ateşi kısabildiğiniz en alt sınıra kadar kısın. Kapağı kapatın ve su çekilene kadar bekleyin.

Altını kapattıktan sonra tencere ile kapak arasına 2 kat kağıt havlu koyun.

Sevgiyle ve Afiyetle..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...