777063_25021173

Sarımsak Çayı

Emzirirken diyet yapmak fikri gerçekten beni biraz ürkütüyor ama liste hazırlıklarına da hızla devam ediyorum. Geçen sene Ender Saraç’ın tarifini her programda sık sık verdiği ve Angelina Jolie’nin zayıfladığı meşhur sarımsak çayını bende denemek istedim.
Kafamdaki ilk soru emzirirken bu çayı içip içemeyeceğim ile ilgiliydi. Genelde tansiyon problemim olmadığı için sarımsağı da çok sevdiğim için yemeklerimde de sık sık kullanırım. Emzirme döneminin ilk zamanlarında sütün tadını değiştirir ihtimali ile biraz sakınmıştım ancak tükettiğimde oğlumun tepki göstermediğini gözlemleyerek tüketmeye devam etmiştim. Zencefili de zaten çok kullanırım. Kışın ıhlamurun içerisine mutlaka katarım. Hatta bu sene şifa niyetine reçelini bile yapmıştım.
Doktoruma da danışarak günde sadece 1 kez sarımsak çayını tüketiyorum. Kendim için hazırladığım Sarımsak çayının tarifine gelince..

Gerekli Malzemeler;

– 1 parça taze zencefil
– 1 diş sarımsak
– 1 tatlı kaşığı limon suyu

Yapılışı;

Taze zencefilinizi soyup, rendeleyin. Demliğinizin içerisine 1 fincandan biraz fazla su koyup, zencefillerinizi de üzerine ilave edip 5-6 dakika kaynatın ve altını kapatın. Havanda ezdiğiniz Sarımsağınızı da ilave edip, demlenmeye bırakın.

Limonsuyunu ekleyip tüketebilirsiniz.

777064_69621436

Lezzet olarak çok hoşunuza gitmeyebilir, kesinlikle şeker eklenmesi tavsiye edilmiyor. Ancak Ender Saraç 40 derecenin altına soğutursanız bal eklenebileceğini söylüyor.

Eğer tansiyon probleminiz veya herhangi başka bir rahatsızlığınız var ise sizde tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Forograflar freestock sitesinden alınmıştır. En kısa zamanda kendi fotograflarımla paylaşacağım..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...