photo_Fotor

Şeker Hamurlu Kurabiye

Dün akşam bu kurabiyelerin bir kısmını fotograflayabilmiştim. bu akşam ise son çalışmalarını da yaptım ve hamur çok içime sinmediğinden bir tarif daha deneyip sizinle paylaşmak istedim.
Kurabiye yapmayalı bir kaç yıl oldu, öncesinde de bizim tatlı şefi yapar, ben ise sadece tadına bakardım.. 🙂
Şimdi iş başa düştü tabii.

Aslında pek de öyle dememeli ben kendim kaşındım..

Hamur için Malzemeler;

– 1 büyük boy yumurta
– 1 Su Bardağı Pudra Şekeri
– 250 gr. tereyağ
– 1 Su Bardağı Mısır Nişastası
– 3 Bardak Un
– Vanilya

Yapılışı ;

– Yumurta ile pudra şekerini çırpın.
– Daha sonra oda sıcaklığında yumuşamış olan tereyağınızı da katın ve yoğurmaya başlayın.
– Mısır nişastasını ekleyip yoğurmaya devam edin,
– Bir kaç dakika daha yoğurduktan sonra unu ekleyin. Ancak önce 2 Bardak unu ekleyin daha sonra hamurunuzun kıvamına göre 3. bardağı ekleyin. Hamurunuz yoğurduğunuz kaba ve elinize yapışmayacak bir kıvama gelmeli. Asla yumuşak hamur olsun istemiyoruz.
– Hamurumuzu yoğurduktan sonra streç filme sarıp yarım saat dinlenmeye bırakıyoruz.

IMG_4538

IMG_4541

Sonrasında hamurumuzu 1 er kurabiye çıkacak şekilde alıp nişasta ile açıyoruz. Korkmayın nişasta üzerine kalın bir şekilde yapışmıyor, elinizle kalıntılarını uzaklıştırmanız mümkün olabiliyor.

IMG_4552

IMG_4553

IMG_4554

Eğer kurabiyelerinizi bir çubukla süsleyecek ve bir kova, vazo vs. bir şekilde sunacaksanız tepsiye yerleştirdikten sonra çubukları saplayın, pişerken bir problem kesinlikle olmuyor. Bu çubuklar acaba çıkar mı diye merak ederek çıkarmaya çalışmayın. Çünkü çıkabilirler. Sadece kurabiyeyi ortaladığınızdan emin olun, yoksa süslerken gıcık olabiliyorsunuz. ama poşete yerleştirmesi ve bağlaması çok kolay oluyor. Çubuksuz kurabiyeler ne kadar olsa da poşete koyarken eğer erken bir yerde değdirirseniz yağlı bir leke bırakabiliyor.

IMG_4556

IMG_4558_Fotor

Sıra geldi şeker hamurunuzu kesmeye, ben şeker hamurlarımı daha önce sisinle paylaştığım gibi hazır renklendirilmiş aldım. Gıda boyası ile uğraşmayı sevmiyorum.

IMG_4562

Kurabiyenizin üzerine ballı su sürüp şeker hamurunu yapıştırın. Eliniz ile kenarlarını düzeltin…

IMG_4563

İşte sadece bu kadar..

Korkacak bir şey yok, sadece başlayana kadar zor gelir, sonra inanılmaz keyifle denemeler yapmak isteyecek, kendinizi eminönü sokaklarında pasta malzemecilerini araken bulacaksınız.

Narlarınızı yenebilir süslerle de altta fotografda görebileceğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

photo_Fotor

Sevgiyle ve Afiyetle..

Dün akşam bu kurabiyelerin bir kısmını fotograflayabilmiştim. bu akşam ise son çalışmalarını da yaptım ve hamur çok içime sinmediğinden bir tarif daha deneyip sizinle paylaşmak istedim. Kurabiye yapmayalı bir kaç yıl oldu, öncesinde de bizim tatlı şefi yapar, ben ise sadece tadına bakardım.. :) Şimdi iş başa düştü tabii. Aslında pek de öyle dememeli ben kendim kaşındım.. Hamur için Malzemeler; - 1 büyük boy yumurta - 1 Su Bardağı Pudra Şekeri - 250 gr. tereyağ - 1 Su Bardağı Mısır Nişastası - 3 Bardak Un - Vanilya Yapılışı ; - Yumurta ile pudra şekerini çırpın. - Daha sonra oda sıcaklığında…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.75 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Nedir Bu Açık Süt Modası?

Erken uyumayı deniyorum bir süredir. E tabi vücut alışmış geç saate, hemen uyum sağlayamadı. Ben de bu yüzden tıpkı çocukluğumdaki gibi ballı süt içmeye başladım. Normalde çok fazla süt içme alışkanlığım yoktu. Halbuki severim de. Neyse işte her akşam süt içmeye başlayınca haliyle markette de ...