2014-03-06 17.48.59

Şeker Hamurundan Bebek Arabası Kurabiye

Şeker hamurlu kurabiye tarifimi bu sefer biraz daha geliştirdim.

Geçen sefer hamurum biraz sert olmuştu ve açarken nişasta kullanmak zorunda kalmıştım ve bu sonuç o kadar da hoşuma gitmemişti. Dün akşam hem formülİzasyonu geliştirdim hem de ekmek makinemde hazırladım hamurumu. Ekmek makinesinin hamur hazırlama programında çok rahat oldu gerçekten.

Malzemeler;

– 250 gr. Tereyağ
– 1 adet irice yumurta
– 1 Su Bardağı Pudra Şekeri
– 1 Su Bardağı Mısır Nişastası
– 3 Bardak un
– 1/2 çay bardağı zeytinyağ ( hem güzel bir koku veriyor, hemde kurabiyeleriniz daha gevrek oluyor)
– 1 tatlı kaşığı tarçın.

Yapılışı;

Ekmek makinesinin haznesine yumurta ve pudra şekerini koydum ve 10 dakika kadar yoğruldular. Normalde elde daha çabuk karışabilir ama makine ile biraz yavaş oluyor, fakat elde çiğ yumurta kokusu problemi olmuyor 🙂
Sonra oda ısısında yumuşamış tereyağımızı ilave ediyoruz ve 10 dakika daha yoğrulmaya bırakıyoruz. Sonra yine aynı şekilde mısır nişastasını da hamurumuza ekliyor ve 10 dakika daha.
Sizde benim gibi makineniz kurabiye hamurunuzu yoğururken rahatlıkla akşam yemeğini hazırlayıp sofrayı kurabilirsiniz.

Unu yine kademeli ekledim. Hem makinenin rahat yoğurabilmesi için hem de kıvamını tutturabilmek için. Geçen sefer 2,5 Su Bardağı un yeterli gelmişti. ama bu sefer zeytinyağ ile ilave ettiğimiz yağ miktarını artırdığımız için 3 Bardağın tamamını kullandım.

Fotografta gördüğünüz gibi bir hamur elde ettim.

bebekaraba

Hamuru açarken ben hala evdeki merdanemi kullanıyorum. Yağlı kağıt üzerinde açmak gerçekten çok rahat oluyor. Zaten hamurun kıvamı iyiyse merdaneye bile gerek olmaya biliyor sadece açtığınız hamurun yüzeyini düzleştirmek için bir kez geçseniz yetiyor.

Bebek arabası kalıbı ile kurabiyelerimizi kesmeye başladım..

bebekaraba1

bebekaraba2

Neredeyse bitiyor mu kesme işleminiz hadi fırınınızı açın da ısınsın siz kurabiyelerinizi koymadan. 150-160 dereceye ayarlayın.

bebekaraba3

Sonra tepsimize de yağlı kağıt koyup üzerine alıyoruz kurabiyelerimizi.

bebekaraba4

bebekaraba5

15 dakika olmadan kurabiyeleriniz pişmiş olacaktır. Üzerleri hafif pembeleşmiş kurabiyelerinizi çıkarın ve süslemek için iyice soğumalarını bekleyin.

Kurabiyelerimiz iyice soğuduktan sonra şeker hamurları ile onları süslemeye başlayabiliriz.
Ne kadar çeşitli süs yapacağımız elimizdeki malzemelere bağlı olarak değişebilir. Bugün bende farklı olarak silikon bebek kalıbı, desenli merdane ve yıldız, kalp baskı yapacağım aparatlar var. Her ay küçük bir bütçe ile daha fazla model yapabilir hale geleceğim.

Şeker hamurunu da yağlı kağıtta açmakta fayda varmış. İlk süslemelerimde şeker hamurlarının renklerini birbirine karıştırıyordum ve hiç başaramayacağım sanmıştım. Ama şimdi her renk için farklı bir yağlı kağıt kullanıyorum ve sadece kullanacağım kadar şeker hamurunu açmaya özen gösteriyorum. Defalarca aynı hamuru açarsanız üzerinde katmanlar ve renk farkları oluşabiliyor. O nedenle merdanenizi şeker hamurunuza sürerken bile hep aynı yöne doğru hareket ettirmelisiniz.

BUNLAR İLK ÇALIŞMALARIM..
photo (20)_Fotor

SONRASINDA PEMBİŞ ARABALAR DA YAPTIM..

2014-03-06 16.58.27-2

2014-03-06 17.07.15

2014-03-06 17.57.57-1

Şeker hamurlu kurabiye tarifimi bu sefer biraz daha geliştirdim. Geçen sefer hamurum biraz sert olmuştu ve açarken nişasta kullanmak zorunda kalmıştım ve bu sonuç o kadar da hoşuma gitmemişti. Dün akşam hem formülİzasyonu geliştirdim hem de ekmek makinemde hazırladım hamurumu. Ekmek makinesinin hamur hazırlama programında çok rahat oldu gerçekten. Malzemeler; - 250 gr. Tereyağ - 1 adet irice yumurta - 1 Su Bardağı Pudra Şekeri - 1 Su Bardağı Mısır Nişastası - 3 Bardak un - 1/2 çay bardağı zeytinyağ ( hem güzel bir koku veriyor, hemde kurabiyeleriniz daha gevrek oluyor) - 1 tatlı kaşığı tarçın. Yapılışı; Ekmek makinesinin haznesine…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.4 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

babyjoy_banner_-20170904021447148

Çocuklarınızın Sağlıklı Gelişimine Tam Destek Çocuk Devam Sütü’nde!

Neden Çocuk Devam Sütü? Çocuklar, büyüme ve gelişimlerinin büyük bölümünü 1-4 yaşları arasında tamamlarlar. Yiyeceği yemekler konusunda çok seçici olabileceği bu yaşlarda çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişimi için zengin ve doğal içerikli gıdalarla beslenmesi gerekir. Güçlü bir bağışıklık sistemi de bu fiziksel ve zihinsel gelişimi ...