çılbır

Şık Sunumu ile Çılbır

Çılbır denilince aklıma anneme ilk sorduğum zamanı hatırlıyorum. İnanmamıştım kaynayan suyun içine yumurta kırıp pişirdiğine..

Sonrasında yıllar geçti ve ben çılbır fikrini bile unutmuşken, eggs benedict meşhur oluverdi, hollandez soslar, baconlarla süslenen falan filan. Bende hazır muffin ekmek yapmışken çılbır yapıp bir güzel süslemek istedim.

Muffin EKmek Tarifim

Gerekli Malzemeler;

1 adet muffin ekmek
2 adet yumurta
3-4 yaprak marul
Kaşar peyniri veya cheddar veya çeçil peyniri

Muffin ekmeğinizi ortadan ikiye bölün, kaynayan suya az tuz ve zeytnyağ ekleyip yumurtaları kırın. Yumurtaları kaynayan suda çok uzun süre pişirmemek gerekiyor, önemli olan yumurtayı kestiğimizde içinin hala akıyor olması çünkü. yumurtaların üzeri beyaz kaplanır kaplanmaz hemen sudan çıkartın. İkiye böldüğünüz muffin ekmeklerin üzerine biraz yeşillik koyup, peynir ilave edip yumurtanızı yerleştirin.

Gönlüm isterdi ki üzerine bir güzel hollandez sos yapabileyim. Ama tutturması çok zor olan hollandez sosu ilk denemem tüm malzemelerin çöpe atılması ile son bulmuştu. Bu günlerde ise vakitsizlikten tekrar denemeye çalışmadım.

Sizin için yumurtamı kestim nasıl aktığını da paylaştım.

çılbır

Sevgiyle ve Afiyetle..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...