brukseli

Şık Sunumu ile Kaşarlı Brüksel Lahanası

Uzun zamandır çok ağır yemekler yapmaktan imtina ediyorum. Hem oğlum epey bir vaktimi aldığından mutfağa zaman ayıramamak hem de biraz olsun kalori azaltmak. Tabi yaptığım tatlılar ile diğer yemeklerden azalttığım kalorileri toparlıyorumdur mutlaka ama hamile kalana kadar tatlı yemeyen ben hamilelik ve emzirme döneminde tatlısız yaşayamaz oldum. Emzirme bittikten sonra umarım durum değişir yoksa bu aldığım ve veremediğim kilolarım sabitlenirse hiiç iyi olmaz.

Daha önce karnıbahar kızartmasının tarifini verdiğim yazımda da karnıbahara haksızlık ettiğimizi ve davet sofralarına güzel bir sunum ile çok yakışacak bir yemek olduğunu yazmıştım. Brüksel lahanası da aynı şekilde bence hakettiği değeri göremediğini düşünüyorum.

Bende biraz araştırıp neler yapabilirim diye biraz araştırdıktan sonra, yabancı bir blogda gördüğüm sunumu uygulayarak farklı bir tarifle sizinle paylaşmak istiyorum.

Gerekli Malzemeler;

– Dilediğiniz miktarda Brüksel Lahanası
– Soya Sosu
– Kaşar Dilim veya rende
– Yeteri kadar şiş

Yapılışı konusunda aslında çok özgür olabilirsiniz. Ben brüksel lahanalarını haşladıktan sonra ortadan ikiye böldüm ve şişlere geçirdim. Üzerlerine soya sosu gezdirdikten sonra kaşarları da koyup fırınladım. Soya sosu lahana kokusunu çok güzel kamufle etti ve kaşar peyniri de ısırılmasını kolaylaştırdı.

İşte bir davet sofrası için daha ucuz ve pratik çözüm..

Umarım sizler de dener ve beğenirsiniz.

Sevgiyle ve Afiyetle..

bruksel

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

c7853246-f215-4388-bb3b-425405d105ae

Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pilav yapmak geline verilecek kaynana notu nispetinde önemlidir. Aslında prensiplere uyulduğunda zor olmayan bir yemek olsa da, her zaman facia ile karşılaşma riski vardır. Doğu mutfağında pirincin yeri azımsanmaz. Özellikle Asya’da pirinç bazı ülkelerde temel ve hatta tek besin maddesidir. Örneğin Çin’in Güney Doğusunda en ...