tavadaborek

Tavada Börek

Dolapta bayatlamak üzere olan yufkaları görünce elimde olan bir kaç malzemeyi birleştirerek pratik bir börek yaptım. Akşamdan pişirdim sabah kahvaltısına da ısıtacağım. Ama siz sabah kahvaltılarını erken kalıp bol vakit ile hazırlıyor iseniz sabah sıcak sıcak da pişirebilirsiniz.
Gerekli Malzemeler,

– 2 Adet yufka
– 1 çay bardağı zeytinyağ
* 75 gr. çemensiz pastırma
– 75 gr. lor peyniri
– 1/2 şişe maden suyu

Yapılışı;

Öncelikle zeytinyağınızın yarısını tavanıza dökün. 1 yufkayı kenarları dışarıda kalıcak ve üstünü kapatacak şekilde tavanın altına yayın. üzerine 1/2 yufkayı parçalayarak koyun ve bir miktar sodanızdan dökün.
Pastırmanızı küçük küçük doğrayın veya elinizle koparın, ufaladığınız lor peyniri ile birlikte yufkanızın üzerine yayın. yufkanın kalan yarısını da koyun ve kalan sodanızı da dökün. Tavanın dışında kalan yufkalarla böreğin üstünü kapatın ve kalan zeytinyağınızı eşit bir şekilde üzerine dökün. yağı eşit dağıtmak için bir yumurta fırçası kullanırsanız tavanızda böreğinizi çevirdiğinizde pişmesi daha güzel ve orantılı olacaktır.

tavadaborek3

Tavanızın altını çok kısık ateşte açın ve bir tarafını 15 dakika kadar pişirin. Bir tabak yardımı ile tavanızdaki böreği çevirmeniz gerekicek. Önce ters olarak böreği büyük bir tabağa çıkarın ve daha sonra yağladığımız üst kısmı alta gelicek şekilde tekrar yerleştirin ve aynı sıcaklık derecesinde 15 dakika daha pişirin. Eğer daha üzeri kızarmış tercihiniz ise pişirme sürelerini uzatabilirsiniz.

Sonuç olarak 2 yufkadan 4 kişilik pratik bir börek elde ettik. Sabah kahvaltıya veya bir misafiriniz geldiğinde hazırlaması kısa süren br ikram olarak kayda geçsin..

tavadaborek1

Sevgiyle ve Afiyetle..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

c7853246-f215-4388-bb3b-425405d105ae

Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pilav yapmak geline verilecek kaynana notu nispetinde önemlidir. Aslında prensiplere uyulduğunda zor olmayan bir yemek olsa da, her zaman facia ile karşılaşma riski vardır. Doğu mutfağında pirincin yeri azımsanmaz. Özellikle Asya’da pirinç bazı ülkelerde temel ve hatta tek besin maddesidir. Örneğin Çin’in Güney Doğusunda en ...