1-IMG_0260

Tektaş Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bütün kadınların hayali bir tektaş ile evlenme teklifi almaktır, bir  romantik  akşam yemeğinde,  evinizin en güzel köşesinde, deniz  kenarında, ay ışığı altında ve de hiç beklemediğiniz bir anda…
Tektaş ile ilgili zevkler oldukça değişken. Kimi zarif olsun ister kimi ise taşı büyük ve gösterişli. Ama bana sorarsanız bu işin içinde bir süredir, benim tektaşım küçük olsun ama daha berrak daha beyaz olsun diyen kadına pek rastlamadım. Her kadın karşı masada oturan kadının tektaşı gözüne giriyor ise bundan etkilenir.

Elmas yeryüzünün derinliklerinde oluşmuş ve yanardağların lavları ile  dünya yüzeyine çıkmıştır. En genç pırlanta yünbinlerce yıl önce varolmuştur.

Bu nedenle bana göre her pırlanta çok özel ve çok değerlidir.

Pırlanta

Erkekler için ise pırlanta seçim konusu tam bir muammadır. Onlar bu seçimi yaparken çok zorlanıyorlar. Bende o nedenle küçük bir kılavuz paylaşmak istedim.

Aslında dışarıdan bakıldığında tüm pırlantalar birbirine benzer. Fakat hiçbir pırlanta birbiri ile aynı değildir.

4C özelliği pırlanta için değerlendirme kriterlerini oluşturan  özelliktir. Kalite ve fiyatı belirlenirken özellikle incelenirler.

1. Cut ( Kesim ) : Pırlantanın kesimi, kesen kişinin maheretine bağlıdır. Ne kadar ince kesilirse ışığı yayması o kadar artar.

2. Color ( Renk) : Pırlantanın renk değerleri D’den başlar ve Z  ye kadar gider. Ancak şu anda piyasada D’den I’ya kadar renkleri
bulabilmeniz mümkün. D renk en beyazıdır I’ya doğru gittikçe renk  sarılaşır ve fiyat düşer.

3. Clarity (Berraklık) : Elmas oluşurken, içerisine bir takım  mineraller karışabilir. İçerisine bakıldığında hava baloncuğu gibi
görülen kristaller, ince çizgi şeklide görülen çatlaklar veya bulut  halinde bulanıklıklar görülebilir. İçerisinde ne kadar az yabancı madde varsa berraklığı o kadar düşük olur.

Berraklık ise VS-SI gibi harflerle ifade edilir. Piyasada genelde  bulunan sınıflardır. VS : very small (Çok küçük) SI : small (küçük)
anlamlarını ifade eder. VS olanlar SI olanlara göre daha pahalıdır, tabi bazı SI kalitedeki pırlantalar VS kalitesinde olandan daha pahalı  olabilir. Bunun nedenini anlamak için tüm özelliklerini karşılaştırmak  gerekir.

4. Carat (Ağırlık) : Karat kelimesi pırlantanın ağırlığını ifade  eder. Geçmişte keçiboynuzu ağacının tohumunun hepsinin aynı ağırlıkta  olduğu görülünce “carob” denilen bu tohumu standart kabul etmişler. 1  carat pırlanta 0, 2 gr. olarak kabul edilmiştir.
Pırlantanın ağırlığı arttıkça fiyatı katlayarak artar, bunun sebebi daha  büyük pırlantaların daha nadir oranda bulunuyor olmasıdır.

Tüm bu bilgileri pırlantanın sertifikasında göreceksiniz ve artık sertifikayı rahatlıkla okuyabilir ve anlayabilirsiniz.

Kızlar, Eğer tektaşınızı kendiniz alacaksanız da bu bilgileri mutlaka değerlendirin derim. Neden değerinden fazla ödeyesiniz ki…

Bir yorum

  1. Paylaşımınız için teşekkürler. Pırlanta alacaklar için faydalı bir yazı olmuş. Pırlantanın uluslararası geçerliliği olan HRD vb. sertifikalara sahip olması da diğer önemli faktörlerdendir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

10441219_661836023895286_5405012274541409249_n

Voir Magazin Haziran 2014 Köşe Yazım

Voir Magazin’i İpad’inize indirmek içinTIKLAYIN Bu ayki tüm köşe yazılarını okumak için TIKLAYIN GIDA ZEHİRLENMELERİ Bugüne kadar gıda zehirlenmesini hiç yaşamayanlarınız olmuştur elbet, yaşayanlar bilir ne kadar zor bir şey olduğunu. Hatta bütün işkence yöntemlerinden daha da acı veren bir durum olduğu konusunda aynı fikirde ...