1-IMG_2090

Teremyağ Gurme Kaymaklı ile Böğürtlenli ve Beyaz Çikolatalı Cupkek

Bir süredir oğlumu uyutmaya çalışırken teremyağ gurme kaymaklı reklamının şarkısını söylüyordum. Teyzeler teyzeler… ve kendimce eğleniyordum ve nasıldır acaba kaymaklı yağ hımm bir denesen felan diye düşünürken Gurme Melek seçildim ve Teremyağ Gurme Kaymaklı yı denemem için kuponlarım geldi
Reklam müziği de reklam da çok başarılı bence.

IMG_2033

Gönderilen kuponlarla Migrostan alışverişimi yaptım ve ilk olarak Cupkeklerimde denemek istedim. Genelde hep tereyağ kullanıyordum. Fakat Teremyağ Gurme Kaymaklı ile de denemenizi tavsiye ederim.

Gerekli Malzemeler:

-24 adet cupkek için;

– 200 gr. Teremyağ Gurme Kaymaklı (oda sıcaklığında – yumuşak)
– 4 yumurta
– 3 Su Bardağı Süt
– 4 Su Bardağı Şeker
– 125 gr. beyaz kuvertür (normal beyaz çikolata da olabilir.)
– 4 Su Bardağı Un
– 1 pkt kabartma tozu
– 2 pkt vanilya
– 50 adet böğürtlen ( dondurulmuş )
– Üzerini süslemek için şeker hamuru

Öncelikle yumurtaları köpürene kadar çırpın, şekerini de ekleyip çırpmaya devam edin. Daha sonra Teremyağ Gurme Kaymaklıyı da ekleyip sadece karışana kadar çırpın. Teremyağın oda sıcaklığında olması önemli.

Bir yandan beyaz çikolatanızı veya kuvertürünüzü benmari usulü eritin.

Süt, kabartma tozu, vanilya, erimiş çikolata ve unu da ilave edin 1-2 dakika daha karıştırın ve cupkek kalıplarına dökün

1-IMG_2090

1-IMG_2087

Her cupkek’in üzerine 2 adet böğürtlen koyun ve 180 derecede 25-30 dakika pişirin. ( Pişirme süresi cupkek kalıbının büyüklüğüne göre değişecektir. )
Böğürtlenleri hamura karıştırmadığımız için böğürtlenler parçalanmayacak ve kekinizin ortasında sıvı-jelimsi şekilde kalacaktır.

1-IMG_2094

Cupkeklerin kabından taşmasını istemiyorsanız ve ne kadar kabaracağından emin olamıyorsanız 1 kek kalıbınızı feda edip kekinizin ne kadar kabaracağını kontrol edin ve tüm keklerinizi ona göre doldurun.

Ben keklerimin üzerini şeker hamuru ile süsleyeceğim için taşmalarını istemedim ve kek kalıbının seviyesinde kalmalarına özen gösterdim.

Şeker hamurundan bebeklere taç giydirim üzerlerine koydum ve dore renkte boya ile konsepte uygun hale getirdim.

1-IMG_20291-IMG_2104

Sevgiyle ve Afiyetle..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

c7853246-f215-4388-bb3b-425405d105ae

Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pilav yapmak geline verilecek kaynana notu nispetinde önemlidir. Aslında prensiplere uyulduğunda zor olmayan bir yemek olsa da, her zaman facia ile karşılaşma riski vardır. Doğu mutfağında pirincin yeri azımsanmaz. Özellikle Asya’da pirinç bazı ülkelerde temel ve hatta tek besin maddesidir. Örneğin Çin’in Güney Doğusunda en ...