IMG_1299

Trabzon Ekmeği

Annem blogumun en sıkı takipçisi. Ama belli ki bazı tarifleri okumuyor.

Daha önce Trabzon Vakfıkebir Ekmeği yaptığımı yazdıgım yazımda hazır un kullandığımı tabiki yazmıştım. Annem bu ince ayrıntıyı kaçırdığından inanamazsınız ama o fotograftaki trabzon ekmeği ni benim yaptığımdan şüphe etti. Anne tabii, toz konduramaz yavrusuna :))

Bende anneme hazır un kullandığımı söyleyip blogu arada sırada okumasını öğütleyerek Erdekteyken O’nun içinde bir trabzon ekmeği yapabileceğimi söyledim.

İhtiyacımız olan tek malzeme;

2014-10-03 12.38.00

Arkasındaki tarifi birebir uyguladım ama bardak ölçüsünü tutturamadığımdan biraz cıvık bir hamur oldu. Annemin evdeki unundan ekledim biraz daha, çok az ele yapışan bir hamur kıvamı olması gerekiyor.
Sonuçta pişen ekmek 2 kişinin 10 günlük ekmek tüketimini sağlayacak kadar oluyor. Ben ekmek makinesinde de çok ekmek yapıyorum ama o ekmekler bu ekmeğe göre bereketsiz geliyor bana.

Mini fırına girecek büyüklükte yuvarlak bir teflon tepsi kullandım. Kutunun içindeki 2 paketi de kullanmama rağmen Ölçülü kabardı Çok şükür ki fırınına taşırmadım annemin, yoksa dilinden kurtulamazdım.

Sevgiyle ve Afiyetle

IMG_1287 IMG_1289 IMG_1291 IMG_1293

IMG_1303

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...