IMG_1299

Trabzon Ekmeği

Annem blogumun en sıkı takipçisi. Ama belli ki bazı tarifleri okumuyor.

Daha önce Trabzon Vakfıkebir Ekmeği yaptığımı yazdıgım yazımda hazır un kullandığımı tabiki yazmıştım. Annem bu ince ayrıntıyı kaçırdığından inanamazsınız ama o fotograftaki trabzon ekmeği ni benim yaptığımdan şüphe etti. Anne tabii, toz konduramaz yavrusuna :))

Bende anneme hazır un kullandığımı söyleyip blogu arada sırada okumasını öğütleyerek Erdekteyken O’nun içinde bir trabzon ekmeği yapabileceğimi söyledim.

İhtiyacımız olan tek malzeme;

2014-10-03 12.38.00

Arkasındaki tarifi birebir uyguladım ama bardak ölçüsünü tutturamadığımdan biraz cıvık bir hamur oldu. Annemin evdeki unundan ekledim biraz daha, çok az ele yapışan bir hamur kıvamı olması gerekiyor.
Sonuçta pişen ekmek 2 kişinin 10 günlük ekmek tüketimini sağlayacak kadar oluyor. Ben ekmek makinesinde de çok ekmek yapıyorum ama o ekmekler bu ekmeğe göre bereketsiz geliyor bana.

Mini fırına girecek büyüklükte yuvarlak bir teflon tepsi kullandım. Kutunun içindeki 2 paketi de kullanmama rağmen Ölçülü kabardı Çok şükür ki fırınına taşırmadım annemin, yoksa dilinden kurtulamazdım.

Sevgiyle ve Afiyetle

IMG_1287 IMG_1289 IMG_1291 IMG_1293

IMG_1303

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

c7853246-f215-4388-bb3b-425405d105ae

Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pilav yapmak geline verilecek kaynana notu nispetinde önemlidir. Aslında prensiplere uyulduğunda zor olmayan bir yemek olsa da, her zaman facia ile karşılaşma riski vardır. Doğu mutfağında pirincin yeri azımsanmaz. Özellikle Asya’da pirinç bazı ülkelerde temel ve hatta tek besin maddesidir. Örneğin Çin’in Güney Doğusunda en ...