h

Trabzon Vakfıkebir Ekmeği

Bu tarif tamamen Sianangil Trabzon Vakfıkebir ekmeği ununun arkasındaki tarifinden alınarak yapılmıştır..

Öncelikle paketin içinden 750 gr. Un ve bir de maya çıkıyor.
Ilık suda mayayı 1 tatlı kaşığı toz şeker ile aktif hale getiriyoruz.

a

Sonrasında derin bir kaba bir bardak su koyup un paketini de tamamen boşaltıyoruz ve mayaladığımız su bardağıda unun üzerine döküp yoğurmaya başlıyoruz.

b

yaklaşık 10 dakika kadar yoğurduktan sonra üzerine hafif nemlendirdiğimiz bir bezi örtüyoruz ve 4550 dakika kadar dinlenmeye bırakıyoruz.

c

d

45-50 dakika sonra hamurunuz neredeyse iki katına çıkmış oluyor. Tezgahınıza biraz un ekip ekmeğinize istediğiniz şekli verin. Ben bir büyük bir de küçük hemen sıcak sıcak yemelik bir ekmek yapmak istedim..
Aslında tarifte hamurdan biraz ayırıp un ile sertleştirip saç örgüsü yaparak ekmeğin ortasına süs yapabilirsiniz diyor. ama ben yapmadım, ekmeğin üzerini kesmeyi tercih ettim.

e

Ekmeğinize şeklini verdikten sonra da 1 saate yakın yine üzeri örtülü bir şekilde bekletiyorsunuz.

f

Sonra üzerini kestiğiniz yada saç örgüsü yaptığınız ekmeğinizi fırınıza koymadan bir su bardağı ılık suya 1 yemek kaşığı toz şeker ve 1 yemek kaşığı un koyarak bu karışımı üzerine sürün. Paketin arkasındaki tarife göre bu işlem ekmeğin kabuğunun parlak olmasını sağlıyormuş.

g

Ayrıca ısıya dayanıklı bir kaba biraz su koyarak ekmek pişerken fırında durması da önemliymiş.
Sonrası 180 derecede 55-60 dakika..

Bu haftaki ekmeğimiz hazır..
Pazara kalır mı bilinmez ama kesin yenisi yapılır 🙂

h

Sevgiyle ve Afiyetle..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

c7853246-f215-4388-bb3b-425405d105ae

Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pilav yapmak geline verilecek kaynana notu nispetinde önemlidir. Aslında prensiplere uyulduğunda zor olmayan bir yemek olsa da, her zaman facia ile karşılaşma riski vardır. Doğu mutfağında pirincin yeri azımsanmaz. Özellikle Asya’da pirinç bazı ülkelerde temel ve hatta tek besin maddesidir. Örneğin Çin’in Güney Doğusunda en ...