r

Trüf Yapımı – Çırağan Sarayı’ndan Öyküler – 2

trüf1

Şefimiz ve ekibi ile küçük bir tanışma sohbetinden sonra, yapacağımız Tuğra Trüf ile ilgili paylaşımlarını dinledik.

Bir şef ancak bu kadar yaratıcılığı ortaya çıkaracak bir anlatım yapabilir.

Benim ise bu dersten kalan ve en çok etkilendiğim söz; “Sadece Çikolatayı eritin” oldu.

Aşağıdaki fotoğraflarda şefimiz William’ın çikolata ile neler yarattığını görebilirsiniz.

trüf2trüf3

Gelelim Tuğra Trüf Yapımı için Gerekli Malzemelere;

– 400 gr Bitter Çikolata
– 50 gr. yoğun krema
– Tarçın
– Kakule
– Toz zencefil
– Karanfil

trüf5

Yapılışı;

1. 200 gram bitter çikolata benmari usulü eritilir.

trüf6

2. 50 gr yoğun krema içerisine ilave edilir.

trüf8

3. Krema ve Çikolatanın iyice karıştığından emin olana kadar karıştırmaya devam edilir.

trüf9

4. Bir tutam tarçın,kakule, toz zencefil ve karanfil eklenir. Burada şefimizin bir uyarısı oldu. Zencefili ilave ederken aman fazla kaçırmayın, dikkat edin dedi.


5. Şefimizin bizimle paylaştığı reçetede Karışımın soğuması için dolapta 3 saat beklemesi gerektğini söylüyor, ancak bizim için hazır soğutulmuşundan kullandık 🙂


6. Çikolata toplarının içini bu çikolata karışımı ile doldurduk.

trüf11

7. Bu aşamada bu çikolata toplarını 2 saat daha sertleşinceye kadar bekletmek gerekiyor. ancak biz vaktimiz kısıtlı olduğu için bu aşamayı atladık.

8. 200 gr daha bitter çikolatayı eriteceğiz.

9. Eritmiş olduğumuz bu çikolataya her çikolata topunu tekrar batırdık ve avcumuzun içerisine de biraz sıvı çikolata alarak topların her yerinin eksiksiz olarak çikolata kaplı hale getirdik.

10. Hazırladığımız Tuğra Trüflerimizi içi tarçın dolu bir kaseye hızlı bir şekilde bırakıp sallıyoruz her tarafı tarçınla kaplanana kadar.

İşte Tuğra Trüflerimiz Hazır..

trüf13


Bu tarifte dilerseniz çikolata toplarının içerisine kurukayısıları küp küp dilimleyip de ilave edebilirsiniz. Biz bu tarifte kuru kayısı kullanmadık fakat kuru kayısılarımızla eritilmiş çikolata ile neler yapabileceğimiz ile ilgili Şefimiz William Mc Carrick’den bir yaratıcılık dersi aldık.

trüf14

William Mc Carrick ile hatıra fotoğrafı çektirmeden olmaz

IMG_4457

Şef Mc Carrick’in çok ünlü isimlere çikolata ve pasta tasarladığı biliniyor, özellikle Madonna, Elton John, Brad Pitt ve masterchef yarışmasından bu yana takip ettiğim Gordon Ramsey. Kendisi ile aynı mutfakta olduğum ve birlikte geçirdiğim 2 saat için çok mutluyum.

Mc Carrick’in Gazebo Lounge’da sunulan her biri birbirinden leziz tatlıları Çay keyfine yeni bir anlam katacak gibi görünüyor. Boğazın büyüleyici manzarası ile birlikte hayatın tüm stresinden uzaklaşmak için çok uzağınızda değil.

Sevgiyle dolu yüreklerle geçen bir etkinlikten Sevgiyle ve Afiyetle..

Şefimiz ve ekibi ile küçük bir tanışma sohbetinden sonra, yapacağımız Tuğra Trüf ile ilgili paylaşımlarını dinledik. Bir şef ancak bu kadar yaratıcılığı ortaya çıkaracak bir anlatım yapabilir. Benim ise bu dersten kalan ve en çok etkilendiğim söz; "Sadece Çikolatayı eritin" oldu. Aşağıdaki fotoğraflarda şefimiz William'ın çikolata ile neler yarattığını görebilirsiniz. Gelelim Tuğra Trüf Yapımı için Gerekli Malzemelere; - 400 gr Bitter Çikolata - 50 gr. yoğun krema - Tarçın - Kakule - Toz zencefil - Karanfil Yapılışı; 1. 200 gram bitter çikolata benmari usulü eritilir. 2. 50 gr yoğun krema içerisine ilave edilir. 3. Krema ve Çikolatanın iyice karıştığından emin…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 5 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

sl4

SHANGRI-LA BOSPHORUS, ISTANBUL’UN İŞ DÜNYASINA ÖZEL 50 DAKİKALIK MENÜSÜ; BUSINESS LUNCH!

Shangri-La Bosphorus, İstanbul, iş dünyasına yönelik sunduğu pratik ve lezzetli Uzakdoğu menüsü ile öğle aralarını keyfe dönüştürüyor. Merkezi lokasyonu, Boğaz manzarasına hakim konforlu odaları ve gurme restoranları ile Shangri-La Bosphorus, Istanbul, baharın gelmesiyle birlikte öğle aralarını hem keyifli bir deneyime dönüştürmek hem de İstanbulluları bambaşka ...