10441219_661836023895286_5405012274541409249_n

Voir Magazin Haziran 2014 Köşe Yazım

Voir Magazin’i İpad’inize indirmek içinTIKLAYIN

Bu ayki tüm köşe yazılarını okumak için TIKLAYIN

GIDA ZEHİRLENMELERİ

Bugüne kadar gıda zehirlenmesini hiç yaşamayanlarınız olmuştur elbet, yaşayanlar bilir ne kadar zor bir şey olduğunu.

Hatta bütün işkence yöntemlerinden daha da acı veren bir durum olduğu konusunda aynı fikirde bile olabiliriz.

Üniversitede okuduğum yıllarda bir kez mayonezden zehirlenmiştim. O kadar acıkmıştım ki mayonezi burgerimin içine doldururken kaloriferin yanında ne kadar da ısınmış olduğunu hiç farkedememişim. Bir Gıda Mühendisliği öğrencisine yakışır mı hiç.. Ama olacağı varmış işte, açlık insanı kör ediyor.

Çiğnediğim ilk lokmada bir terslik olduğunu anladım ama malesef yutmuş bulundum. sonrasını yemesemde bir lokması bile beni zehirlemeye yetti.

Peki nedir zehirlenme ve neden zehirleniriz?

Toksik bir maddenin vücuda girmesi ile normal fonkiyonlarımızın bozulmasıdır. Aslında gün içerisinde farkına varamadığımız bir sürü gıda zehirlenmesi yaşıyoruz ancak bazı etkileri görebilmek için bu toksinlerin belirli bir düzeyin üzerine çıkması şart. Gıda zehirlenmelerinin en sıklıkla yaşandığı besinler yumurta, yumurta içeren ürünler ( mayonez vs. ), tavuk, balık, konserveler, pirinç. Neden zehirlendiğimize gelince;

Son kullanma tarihi geçmiş ürün almış isek, son kullanma tarihi geçmemiş ürünleri alıp saklama koşullarına dikkat etmeden muhafaza ettiysek, pişirdikten sonra uzun saatler dışarıda bıraktıysak, hazırlama esnasında kişisel hijyenimize dikkat etmeyip çiğ gıda ve pişmiş gıda arasında çapraz kontaminasyona neden olduysak gıda zehirlenmesi yaşayabiliriz. Sonucunda ise gerçekten yazımın başında da işkenceden farksız olarak nitelendirdiğim kusmalar, karın ağrısı, ishal, halsizlik, ateş, bilinç kaybına gidebilecek kadar ciddi durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. İşte bu aşamada vücudumuzda bu durumlardan biri varsa ve gıda kaynaklı bir zehirlenme yaşadığınızı düşünüyorsanız asla ishal yada istifra durumunu durdurmamanız gerekmektedir. Bu şekilde vücudunuzdaki toksini bir an önce atabilirsiniz. Bu durumlarda bolca sıvı tüketilmesi gerekmektedir. Su, soda, gazı kaçmış kola, tansiyon probleminiz yoksa tuzlu ayran, sıvı kaybını giderebilecek içeceklerdir. Meyve suyunu tavsiye etmem çünkü içerisinde posası varsa bağırsak hareketlerini arttırabilir.

Eğer baş edemeyeceğiniz bir durum söz konusu ise durum çok ağırsa, zehirlenme yaşayan kişi bilincini kaybetmişse acilen acile…Neden zehirlendiğini yada ihtimalleri doktora iyice anlatın. Bu arada acil acilen gelemediyse danışabileceğiniz zehir danışma merkezleri var.

REFİK SAYDAM HIFZISIHHA ENSTİTÜSÜ İLAÇ VE ZEHİR DANIŞMA MERKEZİ – 0 800 314 79 00 (ÜCRETSİZ)

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ İLAÇ VE ZEHİR DANIŞMA MERKEZİ – 0 232 412 39 39

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ İLAÇ VE ZEHİR DANIŞMA MERKEZİ – 0 224 442 82 93

AMAN DİKKAT!!!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...