1429039_81252175 (1)

VOIR Magazin Ocak 2014 Köşe Yazım

DEĞERLERİMİZ AZALIYOR MU?

Artık kuyumculuk sektöründe de makinelerin gücü insan gücünün yerini aldı ve bu dönüşüm oldukça hızlı devam ediyor. Bu nedenledir ki, İnsana verilen değer gün geçtikçe azaldı, el işi yapan ustalarımız bir bir atölyelerini kapattı. Son kalanlar ise kapatmak üzere can çekişiyorlar.
Para ve bilgi o kadar önemli iki kaynak haline geldi ki, bunların uğruna var olan etik değerler de unutuldu. Sermayeler büyüdü, tüm makine ve techizatımız ile ilgili bilgiye çok çabuk erişebilir olduk . Personel sayılarımızı azalttık ve teknolojiden son sürat faydalanmaya başladık.
Ancak hal böyleyken;
– İnsana verilen değer hep bu şekilde azalmaya devam edecek mi,
– Gelecekte bir noktada yine insan faktörü önem kazanacak mı,
– Bu teknolojik gelişme bize şimdi yada gelecekte problemler yaratacak mı..
Kuyumculuk sektöründe şu sıralar insana verilen, el emeğine verilen değer azalmış gibi görülsede önümüzdeki yıllarda yine verilecek en büyük değer insana olacaktır. Bu sefer insanın fiziksel gücüne değil, etik ve ahlaki değerlere sahip karakter yapısına ihtiyaç duyulacaktır.
Her gün büyüyen sermayemizi, edindiğimiz teknolojik donanımı ve bilgi birikimimizi yönetecek bir kişiyi bulmak çok önemli bir hale gelecektir. Çok iyi bir üniversiteden mezun olmuş, sektör hakkında bilgi sahibi, tecrübeli bir kişi ile çalışılmasını hepimiz doğru buluruz değil mi.. Ancak bu özelliklere sahip bir kişi aile terbiyesi olmayan, etik değerlere saygı göstermeyen, ahlak sahibi olmayan bir kişi ise bize vereceği zarar faydasından çok olabilir.
Bugün her firma hemen hemen böyle bir tecrübe yaşamıştır diye tahmin ediyorum. Yıllarca emek verip yetiştirdiğiniz bir çalışanınız, firma sırlarınızı bir başkasına anlatmadı mı, ya da daha fazla maaş alabileceği bir iş imkanı sunulduğunda sizin ne kadar zor durumda kalacağınızı düşünmeden işi bırakıp gitmedi mi..
Tekrar bugüne dönersek eğer, dürüstlük, adil olma, doğruluk ve çalışkanlık gibi değerler malesef yerini haksızlık, hırsızlık, yalan ve işten kaytarmaya bırakmıştır.
Bu sebeple tüm firmalardaki İnsan Kaynakları Departmanlarının personel seçerken her bir çalışanın birgün şirketimizi yönetebilecek değerlere sahip olup olmadığını değerlendirilmesi zorunluluk haline gelmiştir. Bu değerlerin korunması için ise şirket içerisinde sürekli eğitim devam etmeli ve yapılan yanlış hareketler mutlaka ders verici cezalarla düzeltilmeye çalışılmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...