tools-of-the-trade-1-321223-m

Yemek Fotoğrafçılığı Workshop

Tavsiye evini artık bir çoğunuz biliyorsunuzdur diye düşünüyorum. Bilmeyenler için Tavsiye Evi, Bostancıya yakın caddede bir ev. Bu ev sıcacık, rengarenk muhteşem enerji dolu.
Uzaktan bir çok konuda çalışmamız olmuştu ama ilk kez geçtiğimiz hafta Cumartesi günü yemek fotografçılığı workshop’u için gitme fırsatı yakaladım.

10354882_714342258611988_4132900656448753089_n

Tüm melekler için hazırlanmış bu köşede benim de bir fotografım oldu sonunda. 🙂

Yemek fotograflarını daha iyi çekebilmek için eşimin anneler günü hediyesi olan Canon 70d ile ilk workshop’um olduğundan oldukça heyecanlıydım.

Öncelikle bizimle tecrübelerini paylaşacak olan İlkay Öztürk kimmiş bir bakalım..

Eğitmen İlkay Öztürk Hakkında:

1998 yılında İ.Ü Avrupa Birliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra Marketing Türkiye Dergisi’nde başladığı gazetecilik hayatına Sabah ve Hürriyet Gazetelerinde devam etti. 2000 yılında Türkiye’nin ilk kadın portalı Mahmure’yi kurdu. 2003 yılında hayata geçirdiği Trendy Gençlik Dergisi bir rekora imza atarak 90 bin tiraja ulaştı. Aynı yıllarda Sahrap Soysal ile Avrupa’nın 24 ülkesinde yayınlanan “Ziyafet” adlı yemek dergisinde yemek stilisti olarak görev yaptı. 2010 yılına kadar fotoğrafçılıkla amatör olarak uğraşan İlkay Öztürk, katıldığı çeşitli sertifika programlarıyla bu hobisini profesyonel boyuta taşıyarak çeşitli markalar için yemek fotoğrafçılığı yapmaya başladı. Halen, üç yıl önce kurduğu Turuncu İçerik Atölyesi’nde şef editör ve fotoğrafçı olarak görev yapmaktadır.

Benim gördüğüm ise, Hayatına çok büyük değerler katmış, tatlı, çılgın ve dobra bir kadın.

Kendisi de blogunda yazdığı yazıda bize anlattıklarını özetlemiş aslında

1- Bir fotoğraf fluysa gerisi çok önemli değildir.

2- Yemek fotoğrafçılığında en güzel ışık doğanın bize armağanı olan “doğal ışık”tır.

3- Güneş doğduktan sonra ilk 1 saat ile günbatımından önce yemek fotografları için sihirli saatlerdir.

4- Kuzeyden gelen ışık mükemmeldir. Fotografını çekeceğiniz tabağı veya yemeği kuzeye bakan bir pencereye yerleştirin, sadece deklanşöre basın.. o fotograf zaten güzel olacaktır

5- Fotoğraflarınızda defo olması bazen o fotografı daha etkileyici yapar! Isırılmış bir kurabiye, yarısı kesilmiş bir kek, fotoğraflarınıza yaşanmışlık katar.

6- Fotoğraflarınıza boyut katmak önemlidir. Buruşturulmuş kağıt parçaları, çatlak kurabiyeler, kırık cevizler, kusursuz olduklarından çok daha çekicidir.

İlkay Öztürk‘e Tavsiye Evi‘nde bizimle bu bilgileri paylaştığı için teşekkür ederim.

Tavsiye Evine Giderken Hazırladığım Kurabiyelerim..

IMG_0164

IMG_0165

IMG_0178

Sevgiyle ve Afiyetle..

Bir yorum

  1. merhaba Sevgi’cim insan bazen blog alemine
    uzak kalabiliyor bloğunu gezerken görüyorum ki çok uzun zamandır zaten facede kurbişlerini takip ettiğim bizim sevgiyle tariflerin güzel mekanıymış meğerse çok sevindim. sevgiler 🙂

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...